Maj 2010

STEMPLEW - Przygotowania do Zlotu

23-05-2010 01:15 przez Robert Gut

Harcerze z Nieprzetartego Szlaku spotkają się w Stemplewie w ostatni weekend maja. Wśród zgłoszeń są drużyny, które przyjeżdżają kolejny raz, a drużyny z Białegostoku i Jastrzębiej Góry będą po raz pierwszy. Dla niektórych to wielka wyprawa jadą m.in. z Nowego Targu, Leżajska i Mielca. Pokonują setki kilometrów by spotkać się na zlocie. ZHP ma 100 lat. To okazja do jubileuszu, podsumowań i zebrania nowych planów. Na imprezę przyjedzie około 500 osób. 

Już po raz XXIII w Stemplewie odbędzie się Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku. W tym roku szykujemy zupełnie coś innego wspomina druh przewodnik Bogumił Zielonka, komendant zlotu. Organizowana jest wystawa z okazji 100-lecia ZHP. Niespodzianką będzie koncert szantowy zespołu EKT Gdynia.  Impreza co roku przyciąga harcerzy i instruktorów. Zlot łamie bariery, zamienia słabość w siłę. Jest okazja sprawdzić swoje umiejętności. Warsztaty i manewry harcerskie, ratownicze, teatr ognia, wycieczki po regionie to często nie lada wyzwanie. Wiążą się  z tym oczywiście wielkie emocje. Na szczęście każdy jest zwycięzcą. Atmosfera jest wspaniała. Zlot Nieprzetartego Szlaku to dla nas zadanie prestiżowe i trudne. Z roku na rok stawiamy sobie wyżej poprzeczkę. Wszyscy ciężko pracują. Nikomu nie przyszło do głowy narzekać-wszystkim bardzo zależy żeby zlot się udał podkreśla Andrzej ZIELONKA, dyrektor Ośrodka w Stemplewie. Fajnie jest popatrzeć na mundury harcerskie. Ale teraz organizatorzy mają dużo pracy, gromadzą sprzęt, rozkładają namioty, dbają o wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo, a pogoda nie sprzyja. Za przygotowanie i organizację imprezy odpowiada Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”, V Szczep Drużyn Harcerskich „NS” i Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. J. Tuwima. Udział w zlocie potwierdziły 43 drużyny, a zgłoszenia wpływają nadal. W programie, oprócz typowo harcerskich zajęć: kwaterki, zdobnictwa obozowego, ogniska, śpiewanek, będą gry terenowe, zabawy integracyjne, pokaz sztucznych ogni oraz wiele innych atrakcji. Na szczęcie udało się pozyskać do współpracy sponsorów. Zlot potrwa cztery dni. Uroczyste otwarcie w piątek 28 maja. Więcej informacji na stronach: http://www.serca.org.pl i www.soswstemplew.com.

hm. Jolanta CHMIELECKA

ROZKAZ SPECJALNY NACZELNIKA ZHP

11-05-2010 09:12 przez Robert Gut

Rozkaz specjalny Naczelnika ZHP L.s. 2/2010 do pobrania na stronie Dokumenty ZHP

Od akceptacji do integracji.

06-05-2010 22:26 przez Robert Gut

         Wydział Nieprzetartego Szlaku GK ZHP po wydaniu i rozkolportowaniu wydanego w roku 50-lecia NS poradnika "Ponad barierami" wysyła do komend chorągwi "Od akceptacji do integracji" - kolejną broszurę sfinansowaną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wspomagającą drużyny NS i drużyny integracyjne.

Składa się na nią kilkanaście artykułów interesujących nie tylko dla instruktorów pracujących z dziećmi specjalnej troski, ale także dla drużynowych drużyn, w których może znaleźć się dziecko o specjalnych potrzebach, np. z ADHD. Niezwykle ciekawy jest artykuł hm. Aliny Żwirblińskiej o fenomenie metody harcerskiej funkcjonującej na co dzień w drużynach NS.

Mądra lektura dla wszystkich.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP