Marzec 2011

Sprawozdanie z Olimpiady Zimowej

03-03-2011 21:25 przez Robert Gut

Chorągwi Krakowskiej

logo

Już po raz czwarty niepełnosprawni harcerze z Chorągwi Krakowskiej ZHP spotkali się na Górze Chełm w Myślenicach, aby zmierzyć się w konkurencjach sportowych. Organizatorem imprezy i równocześnie sędzią głównym był phm Piotr Magiera, instruktor Referatu Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej.
     files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011002.jpg    files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011001.jpg

Na olimpiadę zjechali harcerze z dziewięciu drużyn- dzieci i młodzież niepełnosprawna wzrokowo i intelektualnie (harcerze z Waganowic, Sułkowic, Nowego Sącza, Zbylitowskiej Góry, Myślenic, Mielca oraz z trzech środowisk krakowskich Ośrodki Specjalne przy ulicy Tynieckiej, Barskiej, Zamoyskiego) oraz wolontariusze z drużyn Hufca Myślenice. Ogółem w imprezie wzięło udział 128 osób. Wykorzystując wspaniałe warunki pogodowe oraz teren zorganizowane były konkurencje sportowe dające możliwość wykazania się wszystkim uczestnikom. Harcerze rywalizowali w zjazdach na sankach oraz ślizgaczach na czas, w rzutach do celu, wyścigach zaprzęgów, przeciąganiu liny. Wszystkie konkurencje przygotowane były profesjonalnie, dostosowane do niepełnosprawności poszczególnych uczestników. Każdy rywalizował indywidualnie, ale wyniki były brane pod uwagę również w klasyfikacji drużyn. Miło było patrzeć na roześmiane buzie dzieci, które pomimo wielu ograniczeń brały udział we wszystkich konkurencjach. Panowała fantastyczna, harcerska atmosfera. Doping słyszeli chyba wszyscy mieszkańcy Myślenic.
     files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011003.jpg    files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011004.jpg 

Każdy miał swój numer startowy, czuł się prawdziwym zawodnikiem. Wszyscy na te parę godzin zapomnieli o chorobach, ograniczeniach, dysfunkcjach- były dzieci i sędziowie, był sport i zabawa, była radość. Nie było lepszych, czy gorszych. Każdy harcerz był zwycięzcą swoich słabości, dlatego każdy wyjechał ze złotym medalem na szyi, pamiątkową plakietką oraz dyplomem gratulacyjnym. Ci, którzy okazali się troszkę lepsi otrzymali w nagrodę ślizgacze, aby mogli doskonalić swoje sportowe umiejętności.

Organizatorzy nie zapomnieli o posiłku regeneracyjnym w trakcie zawodów oraz ognisku podsumowującym imprezę. Na apelu olimpijskim, podczas rozdania medali i nagród wszystkim zawodnikom gratulował sekretarz Urzędu Miasta i gminy Myślenice - Bronisław Poradzisz.
     files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011005.jpg    files/ns.zhp.pl/Olimpiada Zimowa/olzim2011006.jpg
Olimpiada trwała 5 godzin, które minęły nie wiadomo kiedy. Drużyny rozjeżdżały się z obietnicą przyjazdu na następne sportowe spotkanie. Już w marcu rozgrywki Drużyn Nieprzetartego Szlaku w ping- pongu.