Sierpień 2011

OBÓZ HARCERSKI SZCZEPU „ZIELONE SŁOŃCE”

28-08-2011 22:10 przez Robert Gut

OBÓZ HARCERSKI SZCZEPU „ZIELONE SŁOŃCE”
1-23.07.2011r.

MRZEŻYNO - ROGOWO


files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz13.jpg


Harcerze ze Szczepu „Zielone Słońce” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie wraz z zaprzyjaźnioną 17 TDHS „Dżokeje” działającą przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze tegoroczny obóz letni spędzili pod namiotami w miejscowości Mrzeżyno - Rogowo. W akcji wzięło udział 60 osób.

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz1.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz2.jpg

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz3.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz4.jpg

Kadra zapewniła swoim harcerzom niezwykle atrakcyjny program. Pomimo niezbyt dobrych warunków atmosferycznych druhny i druhowie uczestniczyli w wielu grach terenowych, samarytańskich, obrzędowych. Zdobywali sprawności i stopnie harcerskie. Kilkoro z nich miało możliwość złożyć Przyrzeczenie Harcerskie. Podczas kominków i ognisk uczestnicy obozu poznawali nowe piosenki harcerskie, miła atmosfera sprzyjała integracji całego środowiska. Instruktorzy poświęcili również czas na szkolenie swoich podopiecznych  z zakresu technik harcerskich (przyrodoznawstwo, pierwsza pomoc, terenoznawstwo, zdobnictwo obozowe). Harcerze pełnili warty i służby w kuchni. Zorganizowana została olimpiada sportowa sportów dziwnych, dzień europejczyka oraz festiwal piosenki harcerskiej.

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz5.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz6.jpg

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz7.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz8.jpg

Specyfika bazy- bardzo bliska odległość od morza- sprzyjała zajęciom sportowym na plaży. Podczas turnusu uczestnicy mieli możliwość poznania piękna ziemi pomorskiej. Zostały zorganizowane trzy  wycieczki: jednodniowa do Kołobrzegu (zwiedzanie latarni morskiej, rejs torpedowcem, zwiedzanie starówki), dwudniowa do Szczecina (zwiedzanie bunkra przeciwatomowego, zwiedzanie starówki, Wałów Chrobrego, bramy portowej, katedry), jednodniowa do Dźwirzyna (nauka pływania łodziami, kajakami, rowerkami wodnymi).

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz9.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz10.jpg

                files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz11.jpg                          files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz14.jpg

Podczas obozu zastępy rywalizowały ze sobą zdobywając punkty. Motywowało to ich do realizowania kolejnych zadań i prawdziwej harcerskiej postawy. Najlepsi zostali nagrodzeni.

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz12.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz15.jpg

     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz16.jpg     files/ns.zhp.pl/krakoboz/krakoboz17.jpg

Akcja była bardzo udana. Harcerze rozjechali się po obozie do domów rodzinnych planując kolejne wyjazdy na rajdy i wycieczki.

 

Komendantka Szczepu „Zielone Słońce”

hm Agnieszka Nawrocka

 

Wspomnienia z obozu

03-08-2011 23:05 przez Robert Gut

Kolejna letnia przygoda Drużyny Nieprzetartego Szlaku z SOSW im. Św. Jadwigi Królowej z Mielca w letniej bazie KH Mielec „Słoneczna Polana” już za nami.

Czas od 16 do 30 lipca wychowankowie Ośrodka zrzeszeni i niezrzeszeni w ZHP spędzili na obozie harcerskim w Błotach Karwieńskich, zażywając kąpieli słoneczno – deszczowych i morskich, rozkoszując się pięknem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i zwiedzając prócz najbliższej okolicy również Karwię, Dębki, Krokową, Gdynię oraz Puck.

     files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz1.jpg   files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz9.jpg

       files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz2.jpg       files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz7.jpg

W atmosferze życzliwości, poznając wielu nowych znajomych, zacieśniając przyjaźnie z lat poprzednich, 50 – osobowa grupa podobozu NS realizowała pod okiem swojej kadry: nauczycieli-wychowawców, będących również instruktorami ZHP, założenia zawarte w planie pracy obozu.

     files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz3.jpg   files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz4.jpg

Rzetelnie wypełnialiśmy swoje obowiązki i służby, biorąc aktywny udział w życiu obozowym, związanym między innymi z 25-leciem Bazy Obozowej „Słoneczna Polana”, czego dowodem było zasadzenie drzewa przez nasz podobóz. Chętnie uczestnicząc w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, plastycznych, muzycznych, w większości prowadzonych metodyką harcerską, doskonaliliśmy swoje umiejętności, odkrywaliśmy swoje talenty i walczyliśmy dzielnie ze swoimi niepełnosprawnościami, co przy życzliwej pomocy i wsparciu bardziej sprawnych kolegów było całkiem łatwe.

     files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz5.jpg   files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz6.jpg

Może nie spieczeni na mahoń ale osmagani morską bryzą z odrobiną plażowego piasku wróciliśmy do swych domów rodzinnych ( niektórzy z nas nieco stęsknieni) wierząc, że efektywnie spędzony czas obozu, który przyniósł nam nowe doświadczenia i zahartował nowicjuszy, jest dla nas wszystkich bodźcem do wzmożonej pracy w drużynie na najbliższy rok szkolny.

     files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz8.jpg   files/ns.zhp.pl/zdmielec/mielecoboz10.jpg

Z harcerskim pozdrowieniem  Czuwaj!

Phm Maria Orłowska