Maj 2013

V Ogólnopolski Integracyjny Zlot Drużyn ZHP Dęblin 2013 zakończony

25-05-2013 21:03 przez Robert Gut

Czuwaj Druhny i Druhowie.

Minęło kilka dni od zakończenia V Ogólnopolskiego Integracyjnego Zlotu Drużyn ZHP na dęblińskim Nieprzetartym Szlaku, a w głowie jeszcze brzmią harcerskie piosenki przy ognisku. Warto więc – czując jeszcze ten klimat – podsumować naszą czterodniową (a dla niektórych nawet pięciodniową) przygodę w Dęblinie.

A było to tak:
   16-go maja w czwartek, po długiej, często kilkugodzinnej podróży, spotkaliśmy się w gościnnych progach dęblińskiej cytadeli. Tam przywitali nas Komendant Zlotu druh phm. Paweł Jaraszek, Komendant Hufca Ryki druh phm. Artur Misiak oraz zaprzyjaźnieni motocykliści z grupy DELTA. Po krótkim odpoczynku o godz. 19.30 druh oboźny zameldował 203 uczestników Zlotu na apelu powitalnym, który odbył się przy pomniku 15 Pułku Piechoty Wilków. Wśród osób, które zaszczyciły tę uroczystość swoją obecnością byli przedstawiciele władz miasta Dęblin, powiatu ryckiego, dowództwa gościnnej Jednostki Wojskowej i inni Przyjaciele Zlotu, a mianowicie: Pani Grażyna Maziarek – Z-ca burmistrza Miasta Dęblin, Pan Tadeusz Oryl - Wicestarosta Powiatu Ryckiego, Pan Dariusz Wojdat - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu a zarazem Prezes MZGK, Pan Podpułkownik Adam Bednarczyk – Dowódca 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo Mostowego im. Gen. Romualda Traugutta oraz jego zastępca Pan Major Krzysztof Kaleta, Pan Podpułkownik Waldemar Kutera – Szef Logistyki 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, Pani Jolanta Kutera – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie oraz Pani Bożena Zienkiewicz Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „IGNIS”. W Apelu uczestniczyli również instruktorzy Wydziału Nieprzetartego Szlaku GK ZHP phm. Dorota Nowak- Małek, która otrzymała zaszczytne wyróżnienie „Niezwyczajny na Nieprzetartym Szlaku 2012” oraz hm. Robert Gut. Wyjątkowy klimat wieczornemu apelowi nadała obecność Kompanii Honorowej 1 Batalionu Drogowo-Mostowego im. Romualda Traugutta oraz harcerska warta wystawiona przy pomniku 15 PP „Wilków”.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/1Deblin2013.jpg 

 PANI GRAŻYNA MAZIAREK – Z-CA BURMISTRZA MIASTA DĘBLIN, PAN TADEUSZ ORYL - WICESTAROSTA POWIATU RYCKIEGO, PAN DARIUSZ WOJDAT - WICEPRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU A ZARAZEM PREZES MZGK, PAN PODPUŁKOWNIK ADAM BEDNARCZYK – DOWÓDCA 1 DĘBLIŃSKIEGO BATALIONU DROGOWO MOSTOWEGO IM. GEN. ROMUALDA TRAUGUTTA JEGO ZASTĘPCA PAN MAJOR KRZYSZTOF KALETA, PANI JOLANTA KUTERA – DYREKTOR SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W DĘBLINIE, DH PHM. ARTUR MISIAK- KOMENDANT HUFCA ZHP W RYKACH, NA UROCZYSTYM APELU POWITALNYM


 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/2Deblin2013.jpg 

HARCERSKA WARTA HONOROWA POD POMNIKIEM 15 PUŁKU PIECHOTY „WILKÓW”


 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/3Deblin2013.jpg 

KOMPANIA HONOROWA 1 DĘBLIŃSKIEGO BATALIONU DROGOWO MOSTOWEGO IM. GEN. ROMUALDA TRAUGUTTA

Po odśpiewaniu Hymnu ZHP zwartą kolumną przemaszerowaliśmy w miejsce, w którym czekało na nas przygotowane już ognisko. Druh Paweł - tradycyjnie – jedną zapałką rozpalił harcerski ogień. Potem były już tylko dźwięki gitar, wspólne pieśni i pląsy.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/4Deblin2013.jpg

files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/5Deblin2013.jpg 

6 WDH NS „PIASTOWSKIE ORŁY” PRZY ZESPOLE SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBINIE

   Piątek (17.05) przyniósł kolejne atrakcje, których podczas całego Zlotu było bez liku. Jedną z tych, która sprawiła najwięcej frajdy był pokaz specyfiki służby wojsk inżynieryjnych. W ramach pokazu poznaliśmy historię Twierdzy Dęblin zwiedzając jej zakamarki. Największą niespodzianką była jednak przeprawa amfibią przez Wisłę.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/6Deblin2013.jpg 

 NA POKŁADZIE 49 PODLASKA DRUŻYNA HARCERSKA ZHP NS „STRACHY NA LACHY” PRZY SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWAWCZYM W ŁOSICACH i 1 WIELOPOZIOMOWA DRUŻYNA HARCERSKA ZHP „PŁOMIENIE” PRZY ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W ŁOSICACH


files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/7Deblin2013.jpg

1 DRUŻYNA HARCERSKA ZHP NS „OSTOJA” PRZY SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO WYCHOWAWCZYMNW RUDNIKU NAD SANEM

Po przygodach ze służbą wojskową przecieraliśmy szlaki na obiektach sportowych Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 oraz wojskowym torze przeszkód OSF. Tym razem były biegi, skoki, czołganie, czyli wszystko to co harcerze (tygryski) lubią najbardziej.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/8Deblin2013.jpg 

ZAWODY SPORTOWE NA WOJSKOWYM TORZE PRZESZKÓD OSF

   W trakcie zawodów sportowych uczestnicy brali udział w specjalnie zorganizowanej sztafecie 5 razy 55 metrów. Dystans nie był wybrany przypadkowo ponieważ upamiętniał obchodzone w 2013 roku 55-lecie Nieprzetartego Szlaku.
   Dzień pełen atrakcji zakończyło spotkanie na placu apelowym, podczas którego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny p.t. „Generał Romuald Traugutt bohater narodowy”. Nagrody otrzymali autorzy najlepszych prac (czyli wszyscy ), a ufundował je Dowódca 1 Batalionu Drogowo- Mostowego. Ostatnią niespodzianką tego dnia był koncert druha oboźnego z udziałem druhów: Jacka Rayskiego, Piotrka Mazurka i Sławka Frydeckiego, czyli „Poetycko-turystyczny miszmasz muzyczny”.
   Sobota (18.05) to dzień na turystycznym szlaku. Pobudka już o godzinie 6.00, potem przejażdżka pociągiem do Puław, gdzie nastąpiła przesiadka do komunikacji miejskiej. Wysiadka w Bochotnicy i…marsz, bo przecież „Lubelskie jest piękne”. Trasa przez zamek Esterki, wąwóz Korzeniowy wprost do kazimierskiego rynku. Dla silnych – kierunek Męćmierz.
Po drodze manewry harcerskie przygotowane i przeprowadzone przez 23 SDH ReserVa z Hufca ZHP w Puławach. Powrót późnym popołudniem. Zmęczeni, spaleni słońcem, z głowami pełnymi wrażeń.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/9Deblin2013.jpg 

PROWADZI DH AGNIESZKA Z ŁOSIC


 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/10Deblin2013.jpg 

„NIEDŹWIEDZIE” Z RADZYNIA PODLASKIEGO NA PUNKCIE KONTROLNYM HARCERSKIEJ GRY TERENOWEJ

Po krótkim odpoczynku druh Komendant Paweł Jaraszek zwołał wszystkich na apel wieczorny, który równocześnie był apelem pożegnalnym. Były puchary, dyplomy ufundowane przez Starostę Powiatu Ryckiego i upominki od Burmistrza Miasta Dęblin. Potem jeszcze tylko wspólne zdjęcie i …dyskoteka.

 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/11Deblin2013.jpg 

MELDUNEK W TRAKCIE APELU POŻEGNALNEGO


 files/ns.zhp.pl/Deblin 2013/12Deblin2013.jpg 

UCZESTNICY ZLOTU NA TLE „BRAMY EGIPSKIEJ” TWIERDZY DĘBLIN

   Smutne pożegnania i powroty do domu wypełniły niedzielny poranek. Jeszcze tylko msza polowa, ostatnie spojrzenia na stare mury Twierdzy, kierunek dworzec PKP i do zobaczenia za rok.
   Tegoroczny zlot był wyjątkowy z wielu powodów. Po pierwsze ze względu na ilość drużyn biorących udział, po drugie ze względu na lokalizację Zlotu, po trzecie ze względu na wyjątkowe atrakcje. Za tym wszystkim kryją się ludzie, bez których Zlot nie mógł by się odbyć.

Lista Przyjaciół Nieprzetartego Szlaku, którym należą się wyjątkowe podziękowania.

Lista

Z harcerskim pozdrowieniem
druh Oboźny pwd. Michał Pastuszak i druh Komendant phm. Paweł Jaraszek

link do strony z reportażu Radio Lublin, Patrona Medialnego Zlotu DĘBLIN 2013.
Autorem reportażu jest Pani Monika Hemperek.

Radio Lublin

VII Biwak Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku Mielec 2013 już za nami

12-05-2013 20:23 przez Robert Gut

files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec2013logo.jpg

Przedostatni weekend kwietnia to czas, który spożytkowaliśmy na przeżycie kolejnego VII już Biwaku Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, który z racji swojego zasięgu nazwaliśmy już Ogólnopolskim. Gościły u nas drużyny z OSW w Leżajsku. Frysztaku, Ropczycach, Dęblinie, Mrowli , Rudniku n/Sanem, z ZSS w Tarnobrzegu, Kolbuszowej, Dębicy, z POW w Łoniowie i WTZ w Sandomierzu i Tarnobrzegu. Oczywiście rolę gospodarza pełnili przedstawiciele naszych trzech drużyn. Jak co roku program biwaku był bardzo napięty a dni upływały nam pracowicie. Piątkowy wieczór poświecony był głównemu tematowi tegorocznego spotkania – 55 rocznicy powstania Nieprzetartego Szlaku. Po przygotowaniu pięknej wystawy, gdzie na której drużyny w migawkowym skrócie opowiedziały soją historię i tradycje odbył się uroczysty apel, kominek i obrzędowe ognisko z udziałem szefa referatu NS Chorągwi Podkarpackiej harcmistrzyni Lucyny Walczak i komendantki Hufca Mielec harcmistrzyni Anny Marek. Sobotnie przedpołudnie to zmagania z grą terenową, gdzie pokonując „Ścieżkę do bobra” patrole zaliczały poszczególne zadania z zakresu terenoznawstwa, obrzędowości, pierwszej pomocy, oraz zabaw ruchowych. Podczas popołudniowych zajęć uczestnicy przeistoczyli się w reprezentacje krajów Europy, by słowem, śpiewem tradycją, kulinariami i ciekawostkami przybliżyć nam wybrany przez siebie kraj. Sobotni wieczór to harcerskie i biesiadne karaoke. Ostatni dzień biwaku tradycyjnie rozpoczęliśmy uczestnictwem w mszy św., podczas której bardzo ciepło przywitał nas a potem polecił w modlitwie powszechnej ksiądz proboszcz prałat Stanisław Składzień a zakończyliśmy pożegnalnym apelem. Podczas całego biwaku byli z nami harcerze z mieleckich drużyn, którzy wspierali nas na punktach patrolowych i rejestrowali nasze działania podczas całego biwaku aparatem fotograficznym i kamerą, za co dziękujemy.

Czuwaj!

Komendant biwaku:
hm. Maria Orłowska

files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20130.jpg  files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20131.jpg

files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20132.jpg  files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20133.jpg

files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20134.jpg  files/ns.zhp.pl/biwakmielec/mielec20135.jpg