Listopad 2013

Ostatnie warsztaty z cyklu „jesień” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej, w Pucku oraz w Warszawie.

07-11-2013 23:23 przez Robert Gut

files/ns.zhp.pl/grafika/wiedziec.png

 Ostatnie warsztaty z cyklu „jesień” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej, w Pucku oraz w Warszawie. Wszystkie warsztaty dofinansowane są ze środków PFRON. 
Pierwszy z nich „Jesień w górach” odbył się w terminie 30 września 5 października 2013 roku w Schronisku Górskim „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej. Udział w nim wzięli beneficjenci, którzy przyjechali z Dęblina, Gdańska, Warszawy, Świdnika, Strzelc Krajeńskich, Rokitna. Bardzo podobał im się wyjazd do Niedzicy i zwiedzanie zamku, rejs po Zalewie Czorsztyńskim, zwiedzanie wozowni. Podobnie było z wyjazdem do Zakopanego; młodzież z wielkim zainteresowaniem oglądała kościółek na Jaszczurówce, po raz pierwszy wjeżdżała kolejką na Gubałówkę, mogła zapoznać się z tatrzańską przyrodą, góralskim folklorem i podziwiać architekturę Zakopanego. Wszystkim bardzo podobała się wizyta w muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Młodzież z zainteresowaniem oglądała filmy o tematyce związanej z ochroną przyrody w Tatrach, oglądała wystawę obrazującą życie w TPN we wszystkich porach roku, korzystała z bardzo atrakcyjnych gier dydaktycznych, zwiedziła teren wokół muzeum. Niemałym wyzwaniem była wycieczka na Rusinową Polanę.

files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek8.jpg
W drodze na Rusinową Polanę


Nigdy wcześniej nasi uczestnicy nie pokonywali pieszo tak dużej odległości. W trakcie wyjścia mogli z bliska podziwiać przejawy jesieni w górach, poznawać tatrzańskie rośliny, dowiedzieć się od przewodnika ciekawych informacji na temat otaczającego ich ekosystemu.


files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek9.jpg
Praca nad zielnikami.

Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych, z pomocą prowadzącej poznawała przeróżne rośliny, dowiadywała się o ich właściwościach, tworzyła zielniki. Ciekawe były również zajęcia plastyczne- malowanie na szkle. Młodzież po raz pierwszy wykonywała prace w tej technice; tematyka wiązała się z jesienią i górami.  


files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek10.jpg
Malowanie na szkle.

Równie ciekawe i atrakcyjne były zajęcia ruchowo- sportowe, podczas których młodzież uczyła się współzawodnictwa opartego na zasadzie fair- play, wdrażała się do pokonywania trudności i własnych ograniczeń, poszerzała wiedzę i umiejętności m. in. z zakresu harcerstwa. 


files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek11.jpg

files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek12.jpg
Zajęcia sportowe.

Na zajęciach fotograficznych wszyscy mieli możliwość poznać podstawowe zasady obsługi aparatu fotograficznego oraz samodzielnie wykonać zdjęcia panoramy Tatr i okolic schroniska Głodówka. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia muzyczne, w trakcie których harcerze chwalili się swoimi zdolnościami wokalnymi i tanecznymi.  


files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek13.jpg

files/ns.zhp.pl/4poryrokulato/2013Bartek14.jpg
Zbiorowe zdjęcie uczestników i kadry warsztatów – na Rusinowej Polanie.


Kolejny warsztat „Jesień nad morzem” odbył się w dniach 7-12 października w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Beneficjentami byli harcerze i harcerki z drużyn ze Żnina, z Zielonej Góry, z Leżajska, z Ropczyc, z Nowego Targu. Podczas tych warsztatów uczestnicy zapoznali się z kulturą przebywania na morzu i na łodzi oraz z tradycjami żeglarskimi. W ramach zajęć z przyrodoznawstwa poznali florę występującą na obszarze Zatoki Puckiej. Nauczyli się rozpoznawać i nazywać rośliny porastające nabrzeże, ptactwo zamieszkujące w rejonie zatoki oraz rodzaje ryb występujących w jej wodach. Ogromną atrakcją było spotkanie z małymi meduzami. Wszystkie treści z zakresu przyrodoznawstwa poszerzone zostały podczas wycieczki do Akwarium Gdyńskiego. W Akwarium Gdyńskim beneficjenci spotkali się z ponad tysiącem okazów morskich i wodno – lądowych pochodzących z samego Bałtyku oraz różnych rejonów świata. Zanalizowane zostało zanieczyszczenie wód, powietrza i gleby. Niektóre ekspozycje oprócz obserwacji można było dotknąć i właśnie one najbardziej utkwiły w pamięci. Pobyt w ogrodzie botanicznym w Parku Oliwskim poszerzył wiadomości o spotkanie z roślinnością pochodzącą niemal ze wszystkich kontynentów. Każdy dzień warsztatów wzbogacony był o zajęcia artystyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze, zintegrowały wszystkich uczestników, wzmocniły więzi i przyczyniły się do zawiązania nowych przyjaźni. Beneficjenci wzięli udział w konkursach plastycznych „Nadmorska przygoda” oraz z „Żaglówką w tle”. Ponadto podczas warsztatów codziennie przeprowadzane były zajęcia sportowo- ruchowe. Liczne spacery i wycieczki usprawniły motorykę dużą, poprawiły kondycję. Rozegrane mecze między drużynowe utrwaliły zasady fair play oraz wzbudziły zdrową rywalizację między zawodnikami.


files/ns.zhp.pl/4poryrokujesien/2013Bartek1.jpg

files/ns.zhp.pl/4poryrokujesien/2013Bartek2.jpg
Zajęcia w Oceanarium.

files/ns.zhp.pl/4poryrokujesien/2013Bartek3.jpgOstatni jesienny warsztat odbył się w Warszawie w dniach 21-16 października. Udział w nim wzięli beneficjenci z Mielca, Żar, Sandomierza, Świdnicy, Słupcy oraz Błoni k/Warszawy. Beneficjenci obserwowali ptaki w trakcie spacerów nabrzeżami Wisły, w Lasku Bielańskim, w Parku Łazienkowskim. Uczyli się rozpoznawać ptaki, utrwalali nazwy ptaków. Wyniki obserwacji zostały wpisane w przygotowane karty obserwacji. Z tarasu Pałacu Kultury i Nauki sprawdzali czy unosi się smog i jakie ptaki zamieszkują centrum miasta. Dużą atrakcją dla naszych harcerzy była możliwość korzystania z różnych środków lokomocji takich jak : metro, tramwaj, autokar. Uczestnicy mogli ocenić który z pojazdów jest najszybszy i najwygodniejszy w tak dużym mieście jakim jest Warszawa.


files/ns.zhp.pl/4poryrokujesien/2013Bartek4.jpg

Ważnym punktem warsztatów była także wizyta w Filtrach Warszawskich. Harcerze mogli obejrzeć zabytkowe wnętrza i urządzenia oraz poznać historię budowy systemu wodociągowego w stolicy. Mieli możliwość zobaczyć i doświadczyć jak te urządzenia działają. Poznali też metody uzdatniania wody, która z Wisły dociera do mieszkańców Warszawy. Ponadto odbyli wycieczkę do ZOO oraz Centrum Nauki Kopernik. W trakcie warsztatów odbywały się zajęcia integracyjne i plastyczne, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Każdy miał możliwość wyrażenia swoich emocji podczas działań plastycznych i zajęć fotograficznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za aktywny udział w warsztatach.