Styczeń 2014

V Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku

09-01-2014 12:37 przez Robert Gut

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia w I LO w Sokołowie Podlaskim odbył się V Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku.

         Organizatorem zlotu była 92 i 93 SDH NS „Duchy Lasu” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II należąca do Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podl. W projekcie wzięli udział uczniowie Szkół Specjalnych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej – członkowie drużyn „Nieprzetartego Szlaku”, w sumie 250 harcerzy reprezentujących 18 placówek z całego kraju. Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Sokołowskiego Leszek Iwaniuk oraz Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

Tegoroczny Zlot przebiegał pod hasłem, „Kto Ty jesteś?” Jego celem była integracja środowisk dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, promocja powiatu i miasta, rozbudzenie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, przybliżenie zlotowiczom tematyki Powstania Styczniowego i postaci ks. gen. Stanisława Brzóski oraz zwiedzenie stolicy.

files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot1.png  files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot3.png

W piątkowy wieczór uczestnicy zlotu wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w apelu inauguracyjnym, po którym odbyło się uroczyste jubileuszowe świeczkowisko. Przybyły emerytowane nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych, zasłużone dla drużyny. Komendantka Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podl. hm. Bożenna Hardej w rozkazie między innymi życzyła wychowawcom, żeby służba była dla nich źródłem siły, satysfakcji i radości. Wychowankom gratulowała wspaniałych wychowawców. Wszystkim życzyła pięknego wspólnego czasu, pełnego dumy z naszej historii, twórczej nauki i zabawy, a także radosnej integracji. Serdeczne słowa o historii i teraźniejszości „Nieprzetartego Szlaku” skierowali do zebranych Dyrektor ZSS im. Jana Pawła II Beata Biernat i Dyrektor I LO Marcin Celiński. Jubileuszowy zlot uświetnił swoim występem Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działający w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot2.png  files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot4.png

Nie zabrakło jubileuszowego tortu i zdmuchnięcia świeczek, a okazja była potrójna - 55 lat NS w Polsce, 40-lecie powstania pierwszej drużyny NS w ZSS (jej twórcą był Jerzy Marchel) i 5 – lecie zorganizowania przez Anetę i Grzegorza Nowotniaków pierwszego ogólnopolskiego zlotu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Po uroczystym świeczkowisku wszyscy udali się pod pomnik ks. Stanisława Brzóski, aby w świetle pochodni oddać hołd bohaterom Powstania Styczniowego.

files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot8.png  files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot9.png

W sobotę w Warszawie zlotowicze zwiedzali Sejm i Senat, Muzeum Harcerstwa oraz Centrum Nauki Kopernik. W niedzielę na sali gimnastycznej I LO odbyła się polowa Msza Święta, sprawowana przez ks. Tomasza Szmurło – kapelana Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Po uroczystym apelu pożegnalnym pełni wrażeń zlotowicze opuszczali Sokołów Podlaski z nadzieją na szybki powrót i obietnicą udziału w zlocie przyszłorocznym.  

files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot14.png  files/ns.zhp.pl/Ogolnopolski Zlot/ogolnopolskizlot15.png