Grudzień 2016

Święta 2016

24-12-2016 14:36 przez Robert Gut

 

Niech te święta spokój Wam przyniosą, 
a radość chodzi za Wami krok w krok.
Niechaj dostarczą tyle optymizmu,
by starczyło na cały Nowy Rok.

Instruktorzy Wydziału NS GK ZHP

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 18 grudnia 2016 r., przeżywszy 100 lat, odeszła na wieczną wartę Druhna harcmistrz Zofia Sułek całym życiem wierna harcerskim ideałom.

20-12-2016 23:01 przez Robert Gut

files/ns.zhp.pl/Rozne/dh Zosia.jpg


Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 18 grudnia 2016 r.,

przeżywszy 100 lat, odeszła na wieczną wartę

Druhna harcmistrz Zofia Sułek 

całym życiem wierna harcerskim ideałom.

Współzałożycielka Nieprzetartego Szlaku Związku Harcerstwa Polskiego, który 
z sukcesem wprowadził metodę harcerską do programu rehabilitacji niepełnosprawnych i przewlekle chorych dzieci.

Członek Rady Programowej Wydziału Nieprzetartego Szlaku przy Głównej Kwaterze ZHP.

Druhna harcmistrz Zofia Sułek, pracując od 1940 r. jako wychowawca
i nauczyciel w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym Przeciwjagliczym UJ w Krakowie Witkowicach, była matką i nauczycielką dla leczonych oraz niejednokrotnie osieroconych dzieci. 

Założyła 63. Krakowską Drużynę Harcerską, która rozwinęła się w Szczep „Niwa”, wspaniale funkcjonujący aż do likwidacji szpitala w Witkowicach.

W latach 1976-1982 kierowała Referatem Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej, do końca pozostając aktywnym jego członkiem.

Niestrudzona w dzieleniu się doświadczeniem, pomocna, serdeczna, radosna, ciepła jak słońce będące symbolem harcerstwa Nieprzetartego Szlaku, trwała wiernie w harcerskiej służbie dzieciom niepełnosprawnym,
a ich radosny uśmiech był dla niej najcenniejszą nagrodą za jej mądrą troskliwość.

Na wniosek dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu.

Za swoją długoletnią, pełną poświęcenia pracę zawodową i społeczną została uhonorowana: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Za wzorową pracę
w służbie zdrowia”, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Złotą Odznaką „Za pracę społeczną dla miasta Krakowa”, Odznaką „Honoris Gratia” oraz innymi licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami.

Druhna Zosia pozostaje w pamięci i w sercach wielu instruktorów harcerskich jako legenda Nieprzetartego Szlaku.

Pogrzeb odbędzie się 27 grudnia 2016 r. (wtorek) o godz. 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

Referat Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej

 

Z życia 80 Wrocławskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku PIECHURZY

06-12-2016 22:29 przez Robert Gut

files/ns.zhp.pl/NS/Scan15 (1).png

Mam szczerą wole całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,

 nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszny Prawu Harcerskiemu.

                Zgodnie ze słowami Przyrzeczenia Harcerskiego, harcerze Nieprzetartego Szlaku z Hufca Wrocław w dniach 19 – 27.11. 2016 odbyli pielgrzymkę do Rzymu, do Ojca Świętego Franciszka. Przy pomocy instruktorów Hufca Wrocław Drużyna PIECHURZY zrealizowała swoje marzenia.

                Rozpoczęliśmy naszą podróż od mszy świętej w Bazylice Matki Bożej w Czechach w miejscowości Święty Kopecek. Wieczorem dotarliśmy do miejscowości Graz w Austrii. Następnego dnia przed wyruszeniem w dalszą drogę odbyła się msza święta,  na której w kazaniu nasz przewodnik duchowy Kapelan Chorągwi Dolnośląskiej phm. Daniel Rydz porównał nasz pielgrzymkę do wspinaczki górskiej. Stwierdził, że miejsca do których pielgrzymujemy leżą na „szczytach gór”. Nasi harcerze z NS dążą do zdobywania tych szczytów, pną się zawsze wzwyż, przecierają szlak. Całe ich życie to wspinaczka. Jeśli naprawdę chcą, to mogą w całym swoim życiu zdobywać te szczyty. Przez cały czas pielgrzymowania te słowa były zawsze z nami.

                Droga z Graz w Austrii do Riminii we Włoszech wiodła przez Alpy. Przepiękne widoki, nie zapomniane pejzaże. Wieczorem, już w Riminii  poszliśmy przywitać się z morzem Adriatyckim. Nawet o tej porze roku woda była ciepła. Następnego dnia wyruszyliśmy do Sanktuarium Świętego Franciszka w Asyżu. W czasie jazdy poznaliśmy drogę życiową Świętego Franciszka oglądając film. Wchodząc do Sanktuarium odczuwaliśmy jego bliskość. Udaliśmy się też do kościoła, który odbudowywał Św. Franciszek. Znajduje się on w środku wielkiej bazyliki pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. W tym małym kościołku opanował nas duchowy spokój, „otuliła nas miłość”. Wieczorem dotarliśmy do Rzymu., gdzie odbyła się msza święta w Domu Pielgrzyma. Dom ten został zbudowany z inicjatywy Papieża Świętego Jana Pawła II dla osób niepełnosprawnych. W następnym dniu dotarliśmy do Watykanu. Zwiedzaliśmy Muzeum Watykańskie,  Kaplicę Sykstyńską, Bazylikę Świętego Piotra. Następny dzień to Audiencja u Papieża  Franciszka. Nasze trzy harcerki z 80 WDHNS PIECHURZY zostały wytypowane do bezpośredniego błogosławieństwa. Było to dla nas bardzo wielkie przeżycie. Na głowę dh. Agnieszki zostało przekazane błogosławieństwo dla całej naszej społeczności. Audiencja odbyła się w Auli Pawła VI. Po Audiencji spotkaliśmy się z przewodnikiem. Oglądaliśmy zabytki Rzymu : Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki ,Kapitol, Plac Navona z Fontaną Czerech Rzek, Fontanna di Trevi. W czwartek uczestniczyliśmy we mszy świętej przy grobie Świętego Jana Pawła II . Dużo osób było bardzo wzruszonych. Mszę tą odprawiało około 30 księży. Polacy, jako jedyny naród może odprawić mszę Świętą w języku polskim w Bazylice Świętego Piotra. Msza jest odprawiana o godz. 7.15 i transmitowana przez Radio Watykan na cały świat. Po zjedzeniu śniadania w Domu Pielgrzyma wyruszyliśmy do Monte Casino, aby oddać hałd naszym bohaterom poległym za naszą wolność. Na cześć poległym odśpiewaliśmy hymn Polski, zapaliliśmy znicze. Później była msza święta, w której uczestniczyliśmy z naszym pocztem honorowym. W siódmym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przed noclegiem w Riminii odbyliśmy kolejny spacer brzegiem Adriatyku. Ósmy dzień to zwiedzanie Wenecji. Ze stałego lądu tramwaj wodny przewiózł nas na pl. Św. Marka. Zwiedzaliśmy Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów oglądaliśmy gondole, sklepiki z maskami, szkło weneckie. Po skosztowaniu tradycyjnej pizzy i wspaniałych weneckich lodów wróciliśmy do autokaru. W czasie powrotu w autokarze było zaliczenie pierwszego stopnia sprawności „Młodego pielgrzyma”, śpiewanki, pląsy. Do Wrocławia dotarliśmy o 5 rano. Spotkanie z rodzicami było pełne radości, uśmiechów.

                Dziękuje wszystkim osobom  zaangażowanym w tą inicjatywę. Drużynowa 80 WDHNS phm. Gabriela Trela – Kilian wraz z przybocznymi pwd. Zbigniewem Kozickim i HO. Lidią Cichuta.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj

Phm. Gabriela Trela - Kilian